Import z państw trzecich w kilku krokach
Importujesz towary z państw trzecich, ale nie wiesz czy robisz to zgodnie z prawem? Czy dopełniłeś wszystkich obowiązków a Twój wyrób odpowiada wymogom unijnym? Co musisz wiedzieć zanim podejmiesz się importu produktu? Poniżej podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę.
Czym jest import?
Import to przywóz towarów z państw trzecich np. z Chin na teren Unii Europejskiej (w tym do Polski), gdzie towary – podlegają dopuszczeniu do swobodnego obrotu (lub przestają być zależne od procedur specjalnych).
Procedury specjalne
Gdy wyrób jest fizycznie obecny na obszarze Unii, jednak nie jest dopuszczony do obrotu, posiada specjalny status i podlega procedurom specjalnym.
Procedurami specjalnymi są:
- tranzyt,
- uszlachetnianie czynne,
- odprawa czasowa,
- składowanie celne.
Jeżeli Twój towar jest oparty na jednej z nich to automatycznie zostajesz zwolniony z płacenia cła i podatków (akcyzowego i VAT). Musisz to jednak wcześniej zgłosić, by uzyskać pozwolenie organów celnych lub złożyć zabezpieczenie celne.
Procedury importu
Import podlega odprawie celnej. Zgłoszenie do odprawy celnej można dokonać w formie pisemnej, elektronicznej, ustnej albo oznaczyć wyrób jako „nic do oclenia”, jeżeli towar przechodzi przez lotnicze lub morskie przejścia graniczne. Uprzednio wymieniony formy można realizować w sposób zwykły lub za pomocą procedur uproszczonych.
Cło, akcyza i VAT w procesie importu do UE
Jeśli chcemy importować towary z państw trzecich musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii m. in. na to czy za dany towar musimy zapłacić cło (niektóre towary są z niego zwolnione) i czy ciąży na nas obowiązek odprowadzenia podatku akcyzowego a także podatku VAT (za pomocą deklaracji VAT-7 lub VAT-7K jako podatku należnego).
Jeżeli ciąży na Tobie obowiązek zapłaty cła (nie podlegasz procedurom specjalnym) skorzystaj z elektronicznej taryfy celnej ISZTAR lub TARIC, w której znajdziesz: podział i klasyfikację towarów, ograniczenia i zakazy przywozu oraz stawki celne dla towarów.
Pracownicy i wykonanie produktu
Ważnymi kwestiami przy wyborze pozaunijnego dostawcy i decyzji i imporcie powinny być także warunki pracy pracowników producenta ( pensja, BHP, zakaz pracy dzieci) i materiały z jakich wykonywany jest dany towar (czy są one bezpieczne dla środowiska i nie zagrażają zdrowiu) tak, by ostatecznie produkt przeznaczony do importu był zgodny z regulacjami i standardami europejskimi. Więcej o ocenie zgodności wyrobu.
Check-lista importera
Podsumowując, przed pierwszym importem z państw trzecich do UE:
- sprawdź czy producent towaru posiada dokumenty potwierdzające zgodność z normami UE (np. raport z badań na zgodność produktu z normami zharmonizowanymi);
- upewnij się, że powyższe dokumenty są autentyczne- w razie wątpliwości skontaktuj się z jednostką certyfikującą, która wykonuje badania dotyczące danego produktu;
- zorientuj się czy posiadasz Deklarację zgodności CE wystawioną i podpisaną przez producenta, opartą na wcześniej wspomnianych badaniach;
- zgłoś produkt w niezbędnych instytucjach (np. ECHA czy w rejestrze marszałka województwa);
- pamiętaj o odprowadzeniu podatków i cła ( chyba, że produkty podlegają procedurom specjalnym);
- zwróć uwagę na warunki pracy pracowników producenta.
Leave a Reply
Zostaw swój komentarz