Dla każdego z nas bezpieczeństwo jest bardzo ważnym aspektem codziennego funkcjonowania. W obecnych czasach sytuacja wprowadzenia produktu zagrażającego jego użytkownikom jest niedopuszczalna. Dla bezpieczeństwa produktu pomocne okazują się wymogi, które wyrób musi spełnić aby znaleźć się na naszym, europejskim rynku. Tak sprawa wygląda ze strony konsumenta. Dla producenta natomiast jest to dodatkowy szereg formalności, które musi dopełnić aby zgodnie z prawem dystrybuować swój produkt.
Czym jest oznakowanie CE?
Oznakowanie CE jest jednym z elementów europejskiego systemu bezpieczeństwa produktu. Obecność tego znaku na opakowaniu oraz na produkcie oznacza, że ten spełnia wymagania dyrektyw tzw. „Nowego Podejścia Unii Europejskiej”.
Wyżej wspomniane dyrektywy dotyczą zagadnień ściśle powiązanych z kwestiami bezpieczeństwa użytkowania produktu oraz ochrony zdrowia i środowiska. Określają również niebezpieczeństwa płynące z użytkowania danego wyrobu, które przez producenta powinny zostać wykryte i wyeliminowane. Obecność oznakowania CE jednoznacznie stwierdza, że produkt spełnia wymagania wszystkich dyrektyw i regulacji.
Z definicji zawartej w zapisach dyrektywy unijnej dowiadujemy się, że produkt bezpieczny to taki, który w zwykłych lub innych możliwych do przewidzenia warunkach, nie stwarza zagrożenia bądź stwarza je znikome. Z zagrożeniem takim można się pogodzić w związku ze zwykłym użytkowaniem produktu.
Aby oznaczyć swój produkt oznaczeniem CE należy poddać go procedurze badawczej przewidzianej dla danego rodzaju wyrobu. Ocena realizowana jest przez producenta lub upoważnionego przedstawiciela. W uproszczeniu jest to deklaracja na własną odpowiedzialność wytwórcy, która stanowi, że produkt wprowadzony do obrotu spełnia wymagania regulacji prawnych.
Kto musi stosować oznaczenia ce?
Stosowanie oznaczenia CE nie obejmuje wyłącznie producentów posiadających siedzibę w krajach Unii Europejskiej. Należy to do interesu wszystkich eksportujących swoje wyroby na rynek europejski. Żaden z krajów członkowskich nie może zakazać wprowadzenia na swój rynek produktu z oznaczeniem CE.
Ważny jest fakt iż jeśli wyrób podlega przepisom przynajmniej jednej dyrektywy nowego podejścia, nie może pojawić się w obrocie bez oznakowania CE ani nawet być użytkowany na terenie UE.
Każdy producent oznaczający produkty znakiem CE musi liczyć się z możliwością kontroli przez organy odpowiedzialne za nadzór nad wykonywaniem postanowień o bezpieczeństwie produktów. W Polsce władzę nad tymi organami sprawuje Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Na stronie urzędu dostępne są formularze do zgłaszania wyrobów niebezpiecznych. Istnieje również rejestr produktów niebezpiecznych prowadzony przez UOKiK. Stanowi on bogate źródło informacji dla dystrybutorów i konsumentów.
Aby jakikolwiek wyrób opatrzyć oznaczeniem CE należy przejść przez wszystkie poniższe etapy upoważniające do korzystania z tegoż symbolu.
- Zapoznanie się z dyrektywami oraz polskimi przepisami dotyczącymi wdrożenia oznakowania CE.
- Przeanalizowanie zagrożeń płynących z użytkowania produktu, jest to niezbędny krok w celu określenia wymagań zawartych w przepisach.
- Poznanie norm odnoszących się do wyrobu.
- Ocena produktu pod kątem zasadniczych wymogów oraz ocena ich zgodności.
- Sporządzenie deklaracji zgodności.
- Oznaczenie produktów logiem CE (oczywiście w przypadku pozytywnego wyniku oceny zgodności).
Obecność oznaczenia CE jest dla nas sygnałem informującym o tym, że produkt spełnia wszelkie podstawowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa płynącego z użytkowania wyrobu.
Mówią o nas
-
Jesteśmy bardzo zadowoleni z usług Compliant Product. Cenimy ich szczerość, szybkość i niezawodność. Mogliśmy liczyć na ich pomoc przy trudnych zmaganiach, pod presją czasu.
Justyna Zubrycka
założyciel Vai Kai -
Współpraca w zakresie pomocy prawnej z firmą Compliant Product pozwala mi na budowanie dobrych relacji z moimi klientami oraz zabezpieczenie zarówno moich praw jaki i oczekiwań drugiej strony.Pani Zuzanna nie tylko nadaje kształt prawny, zgłaszanym przeze mnie zagadnieniom, ale zawsze wyprzedza moje potrzeby, proponując rozwiązania, o których sama nigdy bym nie pomyślała.Pełen profesjonalizm i duża kultura obsługi klienta.
Dominika Grądzka
właściciel DGdesign -
Współpraca z Compliant Product daje mi komfort, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Że moje sprawy będą dopilnowane i o nic nie muszę się o martwić.
Izabella Zwierew
właściciel Rysia Concept Store -
Korzystając z usług Compliant Product wiem że moje sprawy są prowadzone przez ekspertów.
M. Borowicz
właściciel Folkownia -
Z przyjemnością polecam usługi Compliant Product innym przedsiębiorcom.
Anna Tomczak-Wójcik
właściciel Lilushop.pl