Deklaracja zgodności WE to dokument wystawiany przez producenta (importera), potwierdzający m. in. że wprowadzany do obrotu towar spełnia podstawowe wymogi prawa unijnego.
KTO WYSTAWIA DEKLARACJĘ ZGODNOŚCI CE I KIEDY?
Deklarację zgodności WE, czyli certyfikat zgodności produktu z zasadniczymi wymogami wynikającymi z prawa unijnego wydaje producent (importer). Po stwierdzeniu, że wyrób odpowiada wymogom prawnym producent sporządza dokument deklaracji CE. Certyfikat zgodności CE powinien być wystawiony zanim produkt zostanie wprowadzony do obrotu.
DLA JAKICH PRODUKTÓW WYDAWANA JEST DEKLARACJA ZGODNOŚCI WE?
Certyfikat zgodności produktu powinien być sporządzony dla tych towarów, dla których jest on wyraźnie wymagany przez szczególny akt prawny (przez tzw. dyrektywy nowego podejścia). Taki akt określa zasady wydawania, przechowywania i podawania do wiadomości certyfikatu zgodności CE.
Przykładowa lista produktów dla których producent (importer) powinien wystawić deklarację CE:
➢ zabawki
➢ sprzęt elektryczny i elektroniczny,
➢ sprzęt radiowy,
➢ sprzęt medyczny,
➢ instrumenty pomiarowe,
➢ kolejki linowe i windy,
➢ materiały budowlane,
➢ środki ochrony osobistej (tzw. PPE),
➢ urządzenia ciśnieniowe,
➢ urządzenia gazowe,
➢ wyroby pirotechniczne i środki wybuchowe.
DEKLARACJA ZGODNOŚCI CE – WZÓR
Świadectwa zgodności WE dla danego produktu nie można wystawić ot tak. Regulacja prawna. która nakłada obowiązek jego wystawienia zawiera odpowiedni wzór, wg którego należy dokument sporządzić. Przykładowy wzór deklaracji można pobrać tu: Deklaracja zgodności WE-3
W JAKIM JĘZYKU POWINNA BYĆ DEKLARACJA CE?
Większość dyrektyw wymagających wystawienia deklaracji WE mówi o języku “zrozumiałym” dla organów administracji kraju, w którym wprowadzany jest produkt. W związku z tym warto sporządzić ten dokument w języku angielskim. Większość lokalnych regulacji stanowiących transpozycję dyrektyw nowego podejścia doprecyzowuje ten wymóg, i wprowadza zasadę, że deklaracja powinna być sporządzona w lokalnym języku urzędowym (francuski – we Francji, niemiecki w Niemczech itd.). Co to oznacza w praktyce? – że producent powinien sporządzić dokument deklaracji CE w języku każdego kraju, jeśli produkt ma się pojawić na rynku tego kraju.
PRZECHOWYWANIE I UDOSTĘPNIANIE DEKLARACJI ZGODNOŚCI UE
Producent ma obowiązek przechowywania deklaracji zgodności UE wraz z pozostałą dokumentacją techniczna przez okres 10 lat od wprowadzenia produktu do obrotu. Okres ten liczy się od momentu wejścia na rynek ostatniego produktu, dla którego dokument został wydany. Certyfikat zgodności CE przechowywany jest do okazania w przypadku kontroli, na prośbę właściwych organów administracji. W przypadku niektórych typów produktów istnieje obowiązek dołączania świadectwa zgodności WE do sprzedawanego towaru oraz udostępnienia dokumentu na stronie sklepu internetowego (np. w przypadku sprzętu radiowego).
Mówią o nas
-
Jesteśmy bardzo zadowoleni z usług Compliant Product. Cenimy ich szczerość, szybkość i niezawodność. Mogliśmy liczyć na ich pomoc przy trudnych zmaganiach, pod presją czasu.
Justyna Zubrycka
założyciel Vai Kai -
Współpraca w zakresie pomocy prawnej z firmą Compliant Product pozwala mi na budowanie dobrych relacji z moimi klientami oraz zabezpieczenie zarówno moich praw jaki i oczekiwań drugiej strony.Pani Zuzanna nie tylko nadaje kształt prawny, zgłaszanym przeze mnie zagadnieniom, ale zawsze wyprzedza moje potrzeby, proponując rozwiązania, o których sama nigdy bym nie pomyślała.Pełen profesjonalizm i duża kultura obsługi klienta.
Dominika Grądzka
właściciel DGdesign -
Współpraca z Compliant Product daje mi komfort, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Że moje sprawy będą dopilnowane i o nic nie muszę się o martwić.
Izabella Zwierew
właściciel Rysia Concept Store -
Korzystając z usług Compliant Product wiem że moje sprawy są prowadzone przez ekspertów.
M. Borowicz
właściciel Folkownia -
Z przyjemnością polecam usługi Compliant Product innym przedsiębiorcom.
Anna Tomczak-Wójcik
właściciel Lilushop.pl