FORMA PISEMNA UMÓW B2B
Umowy stanowią podstawę funkcjonowania każdej firmy. Niektóre zawieramy niemalże codziennie, do podpisania innych przygotowujemy się zespołowo miesiącami. Nikogo nie muszę przekonywać że warto spisywać kluczowe umowy dla przedsiębiorstwa. Jednak w przypadku drobnych umów codziennych sytuacja nie jest już taka prosta. Czasem nawet nie mamy świadomości że wiąże nas z kimś umowa. Wydaje się, że przeprowadzona rozmowa była niezobowiązująca lub że warunki ustalone mailem nie obowiązują, dopóki nie zostanie podpisany oficjalny kontrakt. Otóż najczęściej tak nie jest! Prawo cywilne nie wymaga formy pisemnej w większości przypadków. Oznacza to, że nasze ustne “dogadywanie się” osobiście, drogą telefoniczną lub mailową, potwierdzające warunki współpracy również ma moc umowy.
W niektórych sytuacjach komunikacja mailowa może okazać się wystarczająca dla ustalenia zasad współpracy. Najczęściej jednak zdecydowanie zalecamy formę pisemną dla umów B2B. Spisywanie umów ma niezliczone zalety, o których wkrótce pojawi się osobny artykuł. Nadmienię jedynie, że daje pełną świadomość dla obu strony faktycznego zakresu wzajemnych świadczeń i realnych oczekiwań od drugiej strony.
SPECYFIKA UMÓW B2B
W przypadku umów pomiędzy osobami fizycznymi najczęściej posługujemy się typowymi zasadami określonymi w kodeksie cywilnym dla danego typu umów, ponieważ całkowicie zaspokaja to nasze potrzeby. Rzadko zdarzają się zupełnie nietypowe kontrakty najmu lokalu mieszkalnego, sprzedaży używanego auta czy używanego roweru dla dziecka.
Zupełnie inaczej sprawa się ma w środowiskach biznesowych. Tu zasada otwartego katalogu umów i swobody umów żyje pełną piersią. Warunki relacji obu stron są kształtowane w dowolny sposób, odpowiadający ich przedsiębiorczym potrzebom i interesom. W grę wchodzą znacznie większe środki finansowe niż w przypadku umów między osobami fizycznymi. Dlatego tak ważne jest aby umowy b2b szczegółowo regulowały stosunki między stronami, wprowadzały jak największą klarowność relacji.
W środowisku biznesowym umowy b2b najczęściej mają kształt nieobjęty kodeksowym katalogiem.
NIEZBĘDNE ELEMENTY KAŻDEJ UMOWY B2B
W UMOWACH B2B WARTO OKREŚLIĆ PRZEDMIOT I CEL
Jest to tym bardziej istotne, że umowy te często odbiegają od utartych schematów, dobrze więc kiedy czytający kontrakt po raz pierwszy od razu będzie wiedział jaki jest jego charakter. Istotna wskazówka: przedmiot kontraktu warto opisać na samym końcu, po spisaniu wszystkich szczegółowych zasad współpracy. Wówczas zarówno przedmiot jak i cel będą w jasne i kompletne.
WARTO WPROWADZIĆ DEFINICJE UŻYTYCH POJĘĆ
O definiowaniu pojęć w umowach biznesowych i znaczeniu tego zabiegu pisaliśmy szerzej przy okazji kontraktów handlowych. Jest to niezwykle znaczący element z uwagi na nieostrość ogromnej ilości pojęć. Usprawnia nie tylko wzajemną komunikację pomiędzy stronami, ale też pozwala we własnym zakresie ustalić, co w konkretnej sytuacji rozumiemy pod danym pojęciem.
W COMPLIANT PRODUCT TWORZYMY UMOWY B2B
Mamy na uwadze nie tylko prawny, ale również użytkowy charakter tego dokumentu. Zgodnie z zasadą swobody umów są to dowolnie wykreowane, oparte na doświadczeniu i dopasowane do potrzeb stron umowy współpracy biznesowej w najróżniejszych obszarach ich działalności.
Najczęściej klienci korzystają z naszych usług przy zawieraniu umów:
- handlowych,
- produkcyjnych,
- międzynarodowych umów współpracy.
Mówią o nas
-
Jesteśmy bardzo zadowoleni z usług Compliant Product. Cenimy ich szczerość, szybkość i niezawodność. Mogliśmy liczyć na ich pomoc przy trudnych zmaganiach, pod presją czasu.
Justyna Zubrycka
założyciel Vai Kai -
Współpraca w zakresie pomocy prawnej z firmą Compliant Product pozwala mi na budowanie dobrych relacji z moimi klientami oraz zabezpieczenie zarówno moich praw jaki i oczekiwań drugiej strony.Pani Zuzanna nie tylko nadaje kształt prawny, zgłaszanym przeze mnie zagadnieniom, ale zawsze wyprzedza moje potrzeby, proponując rozwiązania, o których sama nigdy bym nie pomyślała.Pełen profesjonalizm i duża kultura obsługi klienta.
Dominika Grądzka
właściciel DGdesign -
Współpraca z Compliant Product daje mi komfort, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Że moje sprawy będą dopilnowane i o nic nie muszę się o martwić.
Izabella Zwierew
właściciel Rysia Concept Store -
Korzystając z usług Compliant Product wiem że moje sprawy są prowadzone przez ekspertów.
M. Borowicz
właściciel Folkownia -
Z przyjemnością polecam usługi Compliant Product innym przedsiębiorcom.
Anna Tomczak-Wójcik
właściciel Lilushop.pl